Polish National Team,
czyli jak Polacy przyczynili się do sukcesu programu BOINC

Dobrze wiemy, że Polska jest krainą największych talentów informatycznych na świecie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z faktu, że nasz kraj ma również ogromne zasługi dla rozwoju najbardziej zaawansowanych technologii obliczeniowych. Tutaj na pierwszy plan wybija się Polish National Team, czyli zespół osób, które przez lata udostępniały moce swoich komputerów na potrzeby platformy obliczeń rozproszonych BOINC.

Czym jest BOINC?

BOINC to program stworzony w 2002 roku, koordynowany przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Powstał on w odpowiedzi na lawinowo rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Wykorzystuje się ją nie tylko w celu obsługi urządzeń elektronicznych i tzw. Internetu rzeczy, ale także do prowadzenia zaawansowanych badań naukowych.

Stworzenie superkomputera zdolnego do wykonywania milionów operacji w ciągu sekundy jest oczywiście możliwe, ale też niezwykle drogie. Niezależne projekty badawcze nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Ambitni naukowcy, pracujący nad zagadnieniami kluczowymi dla naszego świata, musieliby więc schować swoje wizje do szuflady i liczyć na to, że ktoś kiedyś udzieli im grantu. BOINC częściowo rozwiązuje ten problem.

Założenie programu jest dość proste. Skoro na świecie mamy setki milionów komputerów podłączonych do jednej sieci, a ich użytkownicy bardzo rzadko wykorzystują cały potencjał swoich maszyn, to te zasoby zwyczajnie się marnują. Warto je zatem zagospodarować na potrzeby wspomnianych projektów badawczych.

Właściciele komputerów, ale i urządzeń mobilnych, mogą więc dobrowolnie przystąpić do programu BOINC, udostępniając tym samym część mocy obliczeniowej swoich sprzętów. W ten sposób tworzy się globalna sieć, zdolna do wykonywania najtrudniejszych obliczeń.

Obecnie w ramach programu BOINC prowadzi się kilkadziesiąt zaawansowanych projektów badawczych – te najpopularniejsze i najciekawsze opisaliśmy w osobnych artykułach, które znajdziesz na tej stronie. Więcej o projekcie BOINC możesz dowiedzieć się tutaj.

Wpływ Polish National Team na rozwój BOINC

Aby idea obliczeń rozproszonych miała sens, niezbędne są osoby, które w ramach wolontariatu podzielą się mocą swoich komputerów z naukowcami. Tych na szczęście nie brakuje. Z naszego punktu widzenia niezwykle ważne jest to, że w projekt BOINC od początku mocno angażują się Polacy.

Udostępnianie mocy obliczeniowej daje satysfakcję, ale jest także pretekstem do rywalizacji. Wraz z napływem kolejnych uczestników programu, zaczęły się tworzyć zespoły skupione na aktywnym rozwijaniu programu BOINC. Jedną z legend tego środowiska jest polska drużyna Polish National Team.

Zespół ten powstał w 2010 roku na mocy porozumienia szefów mniejszych drużyn. Współpraca błyskawicznie zaowocowała sukcesami. Już w 2012 roku PNT zyskało status krajowego hegemona projektu BOINC Polska. Największym sukcesem zespołu było natomiast zdobycie 5. miejsca w światowym rankingu BOINC, obejmującym około 100 tysięcy drużyn z ponad 270 krajów. Członkowie drużyny wypracowali 10 miliardów punktów.

Wielka szkoda, że zespół Polish National Team już nie istnieje (strona drużyny została wyłączona, a jej profil na Facebooku nie jest już aktualizowany). Można jednak założyć, że członkowie przeszli do innych teamów lub działają na własną rękę, w dalszym ciągu udostępniając moc obliczeniową w ramach platformy BOINC.

Dołóż cegiełkę do sukcesu niezależnych projektów naukowych

Najbardziej fascynujące w całej idei obliczeń rozproszonych jest to, że może się w nią zaangażować każdy – również Ty! Nie ma znaczenia, jakim komputerem dysponujesz. Liczy się nawet najdrobniejszy wkład. Jedyne, co musisz zrobić, to pobrać specjalną aplikację z oficjalnej strony BOINC i wybrać, który projekt badawczy zamierzasz wspierać. Jest to bezpieczne i nie grozi zauważalnym spadkiem wydajności Twojego komputera.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w osobnych poradnikach opublikowanych na tej stronie.

Polska ma wielki wkład w rozwój programu BOINC i również dzięki komputerom zlokalizowanym w naszym kraju możliwe jest dalsze prowadzenie zaawansowanych badań naukowych, m.in. poświęconych skomplikowanym zagadnieniom fizycznym, odpowiedzeniu na pytanie, czy jesteśmy sami we wszechświecie oraz wynalezieniu skutecznych lekarstw i szczepionek na najgroźniejsze choroby cywilizacyjne.