AQUA@Home: najbardziej zaawansowany projekt badawczy na platformie BOINC

W ramach platformy obliczeń rozproszonych BOINC prowadzonych jest około 30 fascynujących projektów badawczych. Internauci udostępniający moce obliczeniowe swoich komputerów szczególnie „polubili” AQUA@Home. Opis tego programu, jak i podejmowanych w jego ramach zagadnień, jest bardzo skomplikowany, ale wyniki badań mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego świata.

Na czym polega projekt AQUA@Home?

AQUA@Home, czyli Adiabatic Quantum Algorithms, to bardzo zaawansowany projekt badawczy. Jego twórcy chcą wskazać wydajność nadprzewodzących, adiabatycznych komputerów kwantowych w obliczeniach, które mogą doprowadzić do rozwiązania najbardziej skomplikowanych problemów. Jako przykład podaje się chociażby uczenie maszynowe.

Brzmi to dość skomplikowanie, dlatego można sobie łatwo wyobrazić, jak tytaniczną pracę wykonują badacze i jak potężnego sprzętu potrzebują, by móc dalej prowadzić swoje testy. Nic zatem dziwnego, że projekt AQUA@Home został zakwalifikowany do programu BOINC na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Osoby, które przyłączyły się do programu i wskazały, że chcą udostępnić moc obliczeniową swoich komputerów na rzecz AQUA@Home, mogą mieć satysfakcję z dołożenia małej cegiełki w dalszy postęp badań. Polegają one głównie na projektowaniu i analizie algorytmów komputerów kwantowych przy wykorzystaniu technik Quantum Monte Carlo. Za projekt odpowiada firma D-Wave Systems Inc.

Warto wiedzieć

Projekt wymaga wykonywania obliczeń przez wielordzeniowe procesory, ponieważ gwarantuje to aż o 60% większą prędkość. Dlatego moc obliczeniową na potrzeby AQUA@Home mogą udostępnić tylko posiadacze komputerów z CPU pracującymi w systemach 64-bitowych.

Nie ma drugiego takiego projektu

O wyjątkowości AQUA@Home świadczy już choćby to, że jest to jedyny projekt na platformie BOINC, który korzysta z procesorów wielordzeniowych przy przeliczaniu 1 próbki. W przypadku pozostałych projektów można wykorzystać jeden rdzeń do przeliczania osobnej próbki. Czyli: jeśli mamy procesor 4-rdzeniowy, aplikacja BOINC będzie mogła uruchomić na nim procesy obliczeniowe dla czterech różnych próbek.

Warto również wspomnieć, że spory wkład w rozwój AQUA@Home miał polski zespół Polish National Team, którego członkowie od początku udostępniali moc obliczeniową swoich maszyn na potrzeby właśnie tego projektu.

Jeśli zatem dysponujesz mocnym komputerem pracującym pod dyktando wielordzeniowego procesora i chcesz podzielić się jego zasobami z twórcami projektu AQUA@Home, wejdź na oficjalną stronę BOINC i pobierz aplikację BOINC Manager. Na etapie rejestracji wskaż, że chcesz wesprzeć właśnie ten projekt.