Polish National Team: historia polskiego zespołu wspierającego rozwój projektu BOINC

Idea obliczeń rozproszonych to kolejny dowód na to, jak ogromny wpływ na rozwój naszej cywilizacji ma powszechny dostęp do Internetu. Twórcy projektu BOINC zadali sobie kluczowe pytanie: a gdyby tak wykorzystać moc obliczeniową wielu komputerów podłączonych do sieci i w ten sposób udostępnić naukowcom bazę do odkrywania wielkich rzeczy, które mogą całkowicie zmienić nasz świat? Ta idea jest realizowana od dawna, a istotny wkład w projekt BOINC ma polski zespół Polish National Team. Warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Historia Polish National Team

Zespół PNT został oficjalnie założony 1 listopada 2010 roku. Jego członkowie nie byli nowicjuszami, bo już wcześniej brali udział we współtworzeniu projektu BOINC, ale w ramach innych drużyn. W końcu postanowili połączyć siły, co okazało się być świetną decyzją.

Pomysł założenia jednej, narodowej drużyny BOINC narodził się podczas rozmów między szefami dwóch konkurencyjnych zespołów: SaveTheWorld Grzegorza Granowskiego i TomaszPawelTeam Tomasza Pawła Góździa. Wkrótce dołączyli do nich założyciele Obix007, członkowie GPU Vision oraz założyciel Pthadb.

Do nowej drużyny, występującej już pod szyldem Polish National Team, na początku grudnia 2010 roku, włączono także kilku członków z GPUForce. Tak narodził się zespół, który zaledwie po roku działalności osiągnął najwyższy RAC spośród wszystkich drużyn krajowych biorących udział w projekcie BOINC.

Sukcesy przyszły bardzo szybko

Polish National Team to dobry przykład na to, że współpraca często przynosi znacznie lepsze efekty niż rywalizacja. Połączone siły członków zespołu szybko doprowadziły do pierwszego, wielkiego sukcesu ekipy, która 9 kwietnia 2012 roku zdobyła 1. miejsce w projekcie BOINC Polska. Zapracowało na to blisko 600 osób udostępniających swoje GPU i CPU do obliczeń.

W szczytowym momencie działalności Polish National Team zajmował 5. miejsce w światowym rankingu BOINC, gromadząc ponad 10 miliardów punktów. Dodajmy, że w rankingu klasyfikowanych jest około 100 tysięcy drużyn z ponad 270 krajów.

Szczytna idea ma swój koniec

Od początku działalności zespół Polish National Team deklarował wsparcie dla wszystkich projektów naukowych, bez podziału na te bardziej i mniej wartościowe. Założyciele drużyny słusznie nie chcieli oceniać, czy dany pomysł ma sens, czy może jest tylko pseudonaukową zgrywą. Ich celem było wspieranie świata nauki, z uszanowaniem wolnej woli członków PNT.

W drużynie panowała duża swoboda. Osoby biorące udział w projekcie BOINC Polska pod szyldem Polish National Team mogły zupełnie samodzielnie decydować, komu i w jakim zakresie udostępniają moc obliczeniową swoich komputerów. Pierwszeństwo miały jednak projekty realizowane wspólnie, które przyczyniały się do rozwoju marki PNT i osiągania przez nią tak spektakularnych sukcesów.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że zespół Polish National Team zakończył swoją działalność. Strona internetowa projektu jest już nieaktywna, a profil PNT na Facebooku nie jest już aktualizowany. Prawdopodobnie członkowie zespołu zaangażowali się w inne projekty w ramach platformy obliczeń rozproszonych BOINC. Szkoda, bo w ten sposób straciliśmy mocną markę, która realnie przyczyniła się do rozwoju światowej nauki.