BOINC, czyli globalny projekt wspierający rozwój nauki

Czy chciałbyś mieć wpływ na to, w jakim kierunku będzie się rozwijać nasz świat? Czy chciałbyś pomóc naukowcom w prowadzeniu zaawansowanych badań, których wyniki mogą mieć ogromne znaczenie dla obecnych i przyszłych pokoleń? Jeśli tak, to koniecznie dowiedz się, czym jest BOINC. Dzięki tej platformie każdy użytkownik Internetu ma możliwość wsparcia światowej nauki, zwłaszcza słabo dofinansowanych projektów.

BOINC: co to właściwie jest?

BOINC to globalna platforma obliczeń rozproszonych. Projekt zakłada, że biorący w nim udział użytkownicy Internetu udostępniają moc obliczeniową swoich urządzeń (komputerów, smartfonów, tabletów etc.) na potrzeby prowadzenia badań naukowych. Pisząc obrazowo: część mocy Twojego komputera jest wykorzystywana do tego, aby ktoś gdzieś na świecie mógł kontynuować swoją pracę nad jakimś zagadnieniem.

Idea BOINC polega na pobieraniu zadań obliczeń naukowych do urządzenia i uruchamianiu ich w tle. Tak, aby pierwotny właściciel nie odczuł żadnych strat w wydajności, a do tego miał gwarancję bezpieczeństwa swoich danych.

Wyobraź sobie ogromny komputer o niebotycznej mocy obliczeniowej. Jego opracowanie wymagałoby wielkich nakładów finansów i lat pracy. Podobny efekt wydajnościowy można osiągnąć, gdy połączymy wiele komputerów na całym świecie i od każdego z nich „weźmiemy” odrobinę mocy. Tym właśnie są obliczenia rozproszone BOINC.

Warto wiedzieć

Projekt BOINC został opracowany w 2002 roku i jest prowadzony na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Finansuje go głównie National Science Foundation.

Coraz więcej projektów

Aktualnie z mocy obliczeniowej udostępnianej w ramach projektu BOINC korzysta około 30 projektów naukowych. Są to m.in.:
• Einstein @ Home
• IBM World Community GRID
• SETI @ home

Te nazwy mogą Ci niewiele mówić, ale powinieneś zdawać sobie sprawę, że naukowcy biorący udział w tych projektach pracują nad niezwykle ważnymi zagadnieniami. Między innymi szukają szczepionek i lekarstw na najgroźniejsze choroby cywilizacyjne, badają sposoby powstrzymania globalnego ocieplenia, opracowują nowe technologie energetyczne itd. Wszystko to ma lub będzie mieć niebagatelny wpływ na losy naszej planety. Stąd uczestnictwo w programie BOINC daje poczucie, że przyczyniasz się do czegoś naprawdę ważnego.

Podziel się mocą obliczeniową swojego komputera!

Jest mnóstwo osób, które zupełnie bezinteresownie chcą wspierać ideę BOINC. Okazuje się, że kluczowa dla całego projektu jest Polska. W projekcie działał zespół Polish National Team, który w szczytowym momencie zajmował 5. miejsce na świecie w rankingu udostępnionej mocy obliczeniowej. Nie musisz jednak należeć do żadnego zespołu, aby również dołączyć do BOINC.

BOINC jest oprogramowaniem rozpowszechnianym na licencji Open Source LGPL. Możesz udostępnić moc obliczeniową albo swojej karty graficznej (GPU), albo procesora (CPU). Masz do wyboru dwie drogi wsparcia projektu:
1. Udostępnienie mocy obliczeniowej na potrzeby szeroko rozumianej nauki – wówczas Twój komputer będzie na bieżąco wykorzystywany do obsługi różnych projektów naukowych;
2. Udostępnienie mocy obliczeniowej na potrzeby konkretnego projektu – jeśli któryś z projektów realizowanych w ramach platformy BOINC szczególnie Ci się podoba, możesz zdecydować o tym, aby Twój komputer był wykorzystywany tylko na jego potrzeby;

Aby dołączyć do projektu wystarczy przejść na oficjalną stronę BOINC i postępować zgodnie z instrukcjami. To nic trudnego, a przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji!