Einstein@Home: pomóż w udowodnieniu teorii genialnego fizyka

Spokojnie, wcale nie musisz mieć profesury z fizyki, ani nawet większego pojęcia o procesach fizycznych, aby włączyć się w badania nad fascynującymi zjawiskami przyrodniczymi. Wystarczy, że masz komputer i podzielisz się jego mocą obliczeniową w ramach platformy obliczeń rozproszonych BOINC. Jednym z najciekawszych koordynowanych przez nią programów jest Einstein@Home. Dowiedz się więcej o tym projekcie.

Czym jest projekt Einstein@Home?

Einstein@Home to jeden z najciekawszych projektów naukowych realizowanych na platformie obliczeń rozproszonych BOINC. Przypomnijmy: jest to system koordynowany na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, do którego może przyłączyć się każdy posiadacz komputera lub urządzenia mobilnego pracującego pod Androidem.

Celem programu Einstein@Home jest potwierdzenie teorii Alberta Einsteina, który ponad 100 lat temu twierdził, że istnieją fale grawitacyjne nazywane pulsarami. Kolejne pokolenia fizyków nie były w stanie znaleźć dowodów jednoznacznie przyznających rację słynnemu uczonemu. Prace nad tym jednak nie ustają i obecnie są prowadzone właśnie w ramach Einstein@Home.

Naukowcy wykorzystują potężną moc obliczeniową (rozproszoną, czyli pochodzącą z różnych komputerów na całym świecie) do poszukiwania fal grawitacyjnych z wirujących gwiazd neutronowych. Korzystają przy tym z danych z detektora grawitacyjnego LIGO, a następnie analizują je w specjalnych programach komputerowych.

Warto wiedzieć

W ramach tego programu naukowcy wyszukują też fale radiowe w układach podwójnych, wykorzystując dane z obserwatorium astronomicznego Arecibo w Portoryko oraz obserwatorium w Niemczech.

Przyłącz się do Einstein@Home!

Jeśli tematyka, którą zajmują się naukowcy, jest dla Ciebie dostatecznie interesująca (a mówimy tutaj o prawdziwym przełomie w fizyce), masz możliwość wsparcia projektu poprzez udostępnienie mocy obliczeniowej Twojego komputera. Nic nie tracisz, a zyskujesz satysfakcję z tego, że również dzięki Tobie kiedyś być może uda się potwierdzić jeden z fundamentów teorii względności Einsteina.

Udostępnienie mocy obliczeniowej (przypominamy: praktycznie nigdy nie wykorzystujesz 100% zasobów Twojego komputera) jest bardzo łatwe. Wystarczy, że pobierzesz oprogramowanie open source BOINC Manager z oficjalnej strony programu i wskażesz, że chcesz wesprzeć właśnie ten projekt.

W udostępnianie mocy obliczeniowej na rzecz Einstein@Home od początku zaangażowany był zespół Polish National Team, dzięki któremu Polska stała się jednym z najważniejszych krajów w globalnej sieci BOINC.