Sprawdź, jak i Ty możesz przyłączyć się do projektu BOINC

W szczytowym momencie działalności zespołu Polish National Team, należało do niego ponad 800 osób. Zespół już nie istnieje, ale jego członkowie nadal udostępniają moc obliczeniową swoich komputerów na potrzeby programu BOINC. Ty także możesz do nich dołączyć i nie musisz mieć przy tym żadnej tajemnej wiedzy z zakresu IT. Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.

BOINC Science United

To zdecydowanie najłatwiejszy sposób dołączenia do programu BOINC, czyli globalnej platformy obliczeń rozproszonych koordynowanej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Science United jest opcją przeznaczoną dla osób, które nie mają sprecyzowanych oczekiwań względem tego, w jakim celu będą wykorzystywane zasoby obliczeniowe ich komputera.

Czyli: jeśli chcesz po prostu wesprzeć naukę, ale nie konkretny projekt, to wybierz właśnie Science United. Wystarczy się zarejestrować, wybrać obszar nauki, który chcesz wspierać (Astronomia, Chemia, Fizyka, Biologia i medycyna, Matematyka i informatyka, Sztuczna inteligencja i kognitywistyka lub Nauka o ziemi) oraz określić, jaką moc komputera zamierzasz udostępnić (Niska, Standard, Maksymalna).

Po potwierdzeniu, że nie jesteś robotem, przystąpisz do programu i Twój komputer będzie już mógł przysłużyć się nauce. To proste, szybkie i dostępne dla każdego – nawet osoby, która nie ma większego pojęcia o nowoczesnych technologiach.

BOINC Manager

Jeśli zapoznałeś się z listą programów naukowych realizowanych w ramach platformy BOINC i jeden z nich szczególnie Ci się spodobał, możesz zdecydować o udostępnieniu mocy obliczeniowej Twojego komputera dla potrzeb właśnie tego projektu. W tym celu musisz zainstalować na urządzeniu specjalne oprogramowanie typu open source, czyli BOINC Manager.

Sam proces instalacji jest bardzo prosty i przebiega w kilku krokach:
Krok 1: Pobierz program z oficjalnej strony BOINC. Pamiętaj, aby pobrać plik z oprogramowaniem dostosowanym do Twojego systemu operacyjnego.
Krok 2: Po pobraniu pliku rozpocznie się proces instalacji oprogramowania na Twoim komputerze.
Krok 3: Instalacja zakończona? Możesz teraz uruchomić BOINC Manager. Otworzy się okno, w którym zaznaczasz „Przyłącz się do projektu” i wybierasz jeden z projektów naukowych koordynowanych przez BOINC.
Krok 4: Jako nowy uczestnik programu musisz jeszcze przejść proces identyfikacji konta. W tym celu podajesz adres e-mail i wybierasz hasło.
Krok 5: Po przyłączeniu się do projektu naciśnij „Zakończ”. Otworzy się okno przeglądarki. Teraz będziesz mógł zmienić nazwę konta oraz wybrać różne ustawienia preferencji.
Krok 6: Możesz również przyłączyć się do jednego z zespołów BOINC. Nie jest to konieczne, ale jeśli się na to zdecydujesz, wesprzesz zespół walczący o jak najlepszy wynik w globalnym rankingu, co oczywiście rozsławia nasz kraj w tym środowisku. Do niedawna największym zespołem był Polish National Team, który osiągnął spektakularne sukcesu. Obecnie zespół już nie funkcjonuje.

Jak widzisz przyłączenie się do BOINC i udostępnienie mocy obliczeniowej swojego komputera na rzecz rozwoju światowej nauki nie wymaga od Ciebie wielkiego wysiłku. To fajne uczucie wiedzieć, że również dzięki Tobie ktoś kiedyś może opracować rozwiązanie, które całkowicie zmieni nasz świat.