SETI@Home: najpopularniejszy projekt obliczeń rozproszonych na świecie


Obliczenia rozproszone są piękną i fascynującą ideą, która narodziła się wiele lat temu i sukcesywnie zdobywa kolejnych „wyznawców”. Mnóstwo internautów z całego świata postanawia udostępnić moc obliczeniową swoich komputerów i urządzeń przenośnych, by w ten sposób wesprzeć badania naukowe. Najpopularniejszym projektem tego typu jest SETI@Home, w który mocno zaangażował się też polski zespół Polish National Team. Wyjaśniamy, na czym polega ten projekt.

Czym jest SETI@Home?

SETI@Home to nie tylko najpopularniejszy, ale też najstarszy projekt naukowy realizowany w ramach platformy obliczeń rozproszonych BOINC. Powstał w 1999 roku, przez kilka lat funkcjonując pod nazwą SETI@home Classic. Dopiero 15 grudnia 2005 roku projekt został całkowicie przeniesiony do systemu BOINC.

Ciekawostka

Nazwa projektu to akronim od słów: „Search for Extra-Terrestrial Intelligence”, czyli „poszukiwanie inteligencji pozaziemskiej”.

Nietrudno się zatem domyślić, że podstawowym celem projektu i prowadzonych w jego ramach badań naukowych, jest udowodnienie istnienia życia poza naszą planetą.

Jak to działa?

Projekt SETI@Home skupia się na analizowaniu danych astronomicznych, które zbiera największy radioteleskop optyczny o pojedynczej czaszy na świecie. Znajduje się on w obserwatorium Arecibo w Portoryko – można go zobaczyć np. w jednym z filmów o Bondzie, a dokładnie w „Golden Eye”.

W ramach projektu pobierane są porcje szumów zarejestrowanych przez radioteleskop, a następnie naukowcy analizują je w celu znalezienia sygnałów świadczących o istnieniu życia pozaziemskiego. „Efektem ubocznym” jest wynajdywanie radiowych pozostałości po supernowach, czarnych dziurach i innych obiektach kosmicznych.

Choć projekt jest prowadzony od wielu lat, wciąż nie udało się znaleźć dowodów na to, że nie jesteśmy sami we wszechświecie. Nie oznacza to oczywiście, że badania są prowadzone bez sensu. W powodzenie tej misji wierzy wiele osób, które już zdecydowały się udostępnić moc obliczeniową swoich komputerów na potrzeby SETI@Home. Projekt wymaga ogromnych zasobów, dlatego każdy wkład w jego rozwój jest bardzo cenny.

Jeśli chcesz dołączyć do projektu SETI@Home, to możesz to zrobić pobierając oprogramowanie open source BOINC Manager. W jednym z naszych poradników znajdziesz klarowną instrukcję instalacji.